Мандарините са един от плодовете, които задължително присъстват на празничната трапеза. Те са не само вкусни, но и здравословни. Съдържат калий, натрий, желязо и други минерали, естествени антиоксиданти и полезни органични съединения, витамини от група В, витамини С, Е и А.
Добре е, ако попаднете на умерено сладък или сладък плод. Но се случва дори най-апетитно изглеждащите мандарини да се окажат толкова кисели, че е просто невъзможно да ги ядете. И тук на помощ идва един японски трик. Оказва се, че киселите мандарини могат да станат сладки с помощта на едно просто действие.
Лекар разкри какво се случва с кръвта ни, когато ядем мадарини
Японски трик за сладки мандарини
Трябва да направите следното:
- Поставете плодовете в дълбок съд, например голяма тенджера.
- Покрийте плодовете с вода. Важно: водата не трябва да е хладна или прекалено гореща. В идеалния случай температурата му ще бъде около 40 градуса.
- След това изчакайте 10 минути.
- След това извадете една мандарина и я опитайте. Ако е по-вкусно, това е, процедурата вече е приключила!
Ако искате да направите плода още по-сладък, можете да го потопите в купа с лед.
След всички манипулации мандарините трябва да променят вкуса си. Киселините ще бъдат унищожени поради температурни промени, така че плодовете вече могат да се консумират с удоволствие.
Как да различим киселите мандарини от сладките в магазина?
На първо мястообърнете внимание как изглежда и мирише плодът. Той трябва да се отличава с аромат, еластичност и дебела кора.
Втората важна подробност е състоянието на кората. По нея не трябва да има следи от гниене, не трябва да е прекалено мека или „дървесна“ - това показва, че мандарината е развалена.
Между другото, самата опашка със зелени листа няма да ви каже нищо за свежестта на плода. По-добре погледнете цвета на кората. Има правило: колкото по-тежък е плодът, толкова по-кисел е той.
И още един съвет: не забравяйте да помиришете плодовете. Ако имат аромат на мандарина, колкото и слаб да е, това означава, че те са откъснати скоро. Тези, които са третирани с химикали и транспортирани отдалеч, обикновено са със сапунена или химическа миризма.
Ползи от мандарините
Сокът от мандарина често се използва при заболявания на дихателната система, има благоприятен ефект върху дихателните пътища благодарение на антиоксидантите си. Кората на плода, която е богата на етерични масла, също е полезна за дишането.
Химическият състав на тези плодове включва вещество, наречено хесперидин, което е мощен антиоксидант. Това вещество също често се включва в състава на лекарства, предназначени за лечение на разширени вени, отоци, синдром на неспокойните крака и дори симптоматично лечение на хемороиди.
Кората на плода на мандарината се използва широко в някои азиатски страни за лечение на стомашно-чревни заболявания, респираторни заболявания и недостиг на витамини.
Също така в народната медицина плодовете на мандарина се препоръчват за повишаване на апетита и подобряване на храносмилането.
Още: Ендокринолог разкри по колко мандарини могат да се ядат на ден